Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Inter siipirikkona perjantain HJK-peliin

 
Inter siipirikkona perjantain HJK-peliin

Inter jatkaa otteluitaan kauden 2010 Liigacupissa, kun joukkue kohtaa perjantaina Talin Hallissa pelattavassa Liigacupin ottelussa HJK:n. Ottelu pelataan Talin jalkapallohallissa Helsingissä alkaen kello 17.00.

Perjantain kotijoukkue HJK on aloittanut Liigacupin vahvasti. Joukkue ei ole vielä kärsinyt pelaamissaan kolmessa ottelussa ainoatakaan tappiota. Ainoan pistemenetyksen joukkue on kärsinyt Honkaa vastaan pelatussa ottelussa.

Interin kannalta lähtökohdat otteluun eivät ole parhaat mahdolliset. Joukkueessa on käynyt viimeisen viikon aikana melkoinen kato, sillä HJK-pelistä tulee puuttumaan kaikkiaan yhdeksän Liigacupin otteluissa tällä kaudella esiintynyttä pelaajaa.

- Joukkueemme tulee kokemaan melkoisen muodon muutoksen, sitten edellisen pelin. Meillä on kaikkiaan yhdeksän pelaajaa sivussa kokoonpanosta. Eiköhän me kuitenkin saada iskukykyinen ryhmä jalkeille, sanoo päävalmentaja Job Dragtsma.

Lukuisista poissaoloista huolimatta Dragtsma odottaa, että joukkue pääsee mittamaan tasonsa vahvasti talven otteluissa esiintynyttä HJK:ta vastaan.

- HJK on meille hyvä mittari, sillä he ovat olleet vahvan materiaalinsa ansiosta erittäin hyvässä iskussa talven otteluissa. Tavoite on edelleen pyrkiä kehittämään pelaamista ja kyllä se voittokin aina lämmittäisi, myöntää Dragtsma.

Interillä onkin paljon petrattavaa edellisestä ottelusta TPS:aa vastaan. Tuossa ottelussa joukkueen peli oli melkoista hakemista. Dragtsma mukaan tavoitteena on pelin tason nostaminen reilusti.

- TPS-peli oli osaltamme huono. Siinä pelissä ei oikein onnistunut pallollinen, eikä pallotonkaan peli. Nyt pyrimme parantamaan siitä pelistä ja paljon, toteaa Dragtsma.

Interiltä puuttuvat HJK-ottelusta seuraavat pelaajat: David Monsalve, Patrick Bantamoi, Ari Nyman, Kennedy Nwanganga, Joni Aho, Timo Furuholm, Sami Sanevuori, Jan-Erik Heljander, ja Daniel Antunez.

Interin tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


FC Inter ry - logo

FC Inter - 2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010

Ottelut kaudella 2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



HJK:n valmennukseen muutos

HJK:n valmennukseen muutos

Toni Korkeakunnas on siirretty sivuun HJK:n päävalmentajan paikalta. Miika Nuutisesta väliaikainen päävalmentaja.

Lue lisää
Benji Michel ja HJK kahden vuoden sopimukseen

Benji Michel ja HJK kahden vuoden sopimukseen

27-vuotias yhdysvaltalainen hyökkääjä Benji Michel ja HJK ovat tehneet kahden vuoden mittaisen sopimuksen. Michel on pelannut yli 100 ottelua MLS:ssä ja omaa kokemusta myös Portugalin pääsarjasta.

Lue lisää
Mikael Forssell ja Edgar Reina HJK:n valmennustiimiin

Mikael Forssell ja Edgar Reina HJK:n valmennustiimiin

Mikael Forssell ja Edgar Reina täydentävät HJK:n Veikkausliiga-joukkueen valmennustiimiä alkavalla kaudella. Kaksikko aloitti työnsä helmikuun alussa, ja tarkkasilmäiset bongasivatkin miehet jo viime viikolla Talin matseissa.

Lue lisää
Alex Ring palaa Klubiin

Alex Ring palaa Klubiin

HJK saa riveihinsä jo tämän talven toisen mairean paluumuuttajan: Alex Ring on tehnyt Klubin kanssa kahden vuoden sopimuksen.

Lue lisää
Minea Lassas Klubiin

Minea Lassas Klubiin

Viime kauden Damallsvenskanissa pelannut Minea Lassas siirtyy HJK:hon kauden 2025 kattavalla sopimuksella.

Lue lisää
Norjalainen Didrik Hafstad Gnistanin vahvuuteen

Norjalainen Didrik Hafstad Gnistanin vahvuuteen

Hyökkääjä Didrik Hafstad siirtyy Gnistaniin yksivuotisella sopimuksella, joka sisältää option myös kaudesta 2026.

Lue lisää