Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS:lle tasapelipiste Mosahallista

 
TPS:lle tasapelipiste Mosahallista

TPS:n nousujohteinen vuosi sai jatkoa keskiviikkona Tapanilan Erän vieraana. Jos SPV-ottelussa nähtiin jo kohtuullisen hyvä TPS, tänään Mosalla turkulaisryhmä pisti melkein parastaan ja nappasi pisteen mestarisuosikki Erältä. Loppulukemat kirjattiin numeroin 3-3 (1-0, 0-1, 2-2). Vaikka Erä tuli tasoihin noin kolme minuuttia ennen loppua, TPS:n päävalmentaja Ray Backman oli tyytyväinen pisteeseen.

- Kyllä tämä esitys oli lähellä parasta mihin tällä hetkellä pystymme. Totta kai pelaamisestamme löytyi tälläkin kertaa korjattavaa, detaljitasolla paljonkin, mutta kokonaisuus oli hyvä ja pelasimme niin pallottomana kuin pallollisenakin ennakkoluulottomasti ja aktiivisesti. Kun kaverikin tuntui olleen aika mukavasti pelipäällä, yleisö sai varmasti karkkia silmille vaikka maaleja ei kuutta enempää tullutkaan.

Ottelu eteni tasaisissa merkeissä koko 65 minuutin ajan. Kumpikaan ryhmistä ei päässyt karkumatkalle, vaan maalin johto kuittaantui aina ennemmin tai myöhemmin. TPS:n tehomiehinä tänään hääräsivät kahden maalin Veli Hartola, kahden syötön Lasse Paju sekä maalin ylivoimalla Mikko Hautaniemen syötöstä nakannut Jarkko Penttinen. Onnistujia löytyi kummankin joukkueen riveistä niin maalin suulta, puolustuksesta kuin hyökkäyspäästäkin.

TPS jatkaa tiukkaa tammikuutaan sunnuntaina, jolloin se saa Turkuhalliin vastaansa kauden komeasti aloittaneen Happeen. Ray Backman odottaa ottelusta viihdyttävää kamppailua.

- Happee ei ole tällä kaudella turhia peruutellut ja joukkue on tehnyt toistaiseksi tämän kauden liigassa selvästi eniten maaleja. Omissakin on toki nuorella jyväskyläläisryhmällä kolissut, mutta tosi tarkkana meidän pitää kaverin tehokkaan hyökkäyspelin kanssa olla. Jos ja kun me pystymme jatkamaan omaa noususuhdannettamme, sunnuntaina nähdään varmasti hyvä vääntö.

TPS-Happee su 17.1. klo 17.00 Turkuhalli

TPS:n tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2009-2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



EräViikingeillä kasassa 25 pelaajan rinki

EräViikingeillä kasassa 25 pelaajan rinki

EräViikinkien miesten F-liigajoukkue pitää sisällään 25 pelaajan nimet, kun sopimustilanne julkistetaan torstaina 8.5.2025. Mukana on kolme maalivahtia ja 22 kenttäpelaajaa.

Lue lisää
Samuli Pilloud liittyy Hawksiin

Samuli Pilloud liittyy Hawksiin

21-vuotias rightin puolen maalintekijä saapuu Itä-Helsinkiin vahvan Sveitsin kauden jälkeen, jossa hän iski 𝟮𝟳 𝗼𝘁𝘁𝗲𝗹𝘂𝘀𝘀𝗮 𝘁𝗲𝗵𝗼𝘁 𝟮𝟳+𝟭𝟮=𝟯𝟵 Floorball Fribourgin riveissä (NLB).

Lue lisää
Mirva Naava siirtyy ÅIF-ottelun jälkeen loppukaudeksi ulkomaille - Anni Kettunen sopimukseen

Mirva Naava siirtyy ÅIF-ottelun jälkeen loppukaudeksi ulkomaille - Anni Kettunen sopimukseen

EräViikinkien naisten F-liigajoukkueessa nähdään pelaajaliikennettä, kun pitkään seurassa pelannut Mirva Naava siirtyy perjantain ÅIF-ottelun jälkeen loppukaudeksi ulkomaille pelaamaan. Samalla EräViikingit on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen Anni Kettusen kanssa.

Lue lisää
EräViikingit jatkosopimukseen kahden oman kasvattinsa kanssa

EräViikingit jatkosopimukseen kahden oman kasvattinsa kanssa

EräViikingit on solminut vuoden mittaiset jatkosopimukset omien kasvattiensa Perttu Järvisen ja Joonatan Lindholmin kanssa.

Lue lisää
EräViikingit on irtisanonut päävalmentaja Markus Huhtimon sopimuksen

EräViikingit on irtisanonut päävalmentaja Markus Huhtimon sopimuksen

Uutena päävalmentajana aloittaa välittömästi Ville Turunen, joka on toiminut aiemmin juniorivalmentajana EräViikingeissä.

Lue lisää
EräViikinkien liigajoukkueella 29 sopimuspelaajaa

EräViikinkien liigajoukkueella 29 sopimuspelaajaa

EräViikinkien miesten liigajoukkueen runko säilyy pitkälti päättyneestä kaudesta. Uusina kasvoina ryhmään liittyy paluumuuttaja Marko Juselius sekä nuori tähtipelaaja Oliver Sillanpää. Sakari Pulkkinen täydentää maalivahtikolmikon ja lupaavat Daniel ja Benjamin Tenhonen solmivat liigasopimukset.

Lue lisää