Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

HIFK:n ylivoimapeli Lukon murheena

 
HIFK:n ylivoimapeli Lukon murheena

OTTELUN TEEMA

Lukko pääsi vierasreissulle Helsinkiin mukavassa kolmen ottelun voittoputkessa ja taistelu pudotuspelien kotiedusta jatkui hyvistä asemista. HIFK taas kamppailee Ässien kanssa kiivaasti runkosarjan kakkossijasta, joten molemmilla joukkueilla riitti illan otteluun panosta.

Ottelusta muodostui varsin tapahtumarikas, jossa ratkaisun asemaan nousi HIFK:n laadukas viimeistely ottelun avauserässä ja parempi erikoistilannepelaaminen. Lukko taisteli koko ottelun kiivaasti, mutta voitto jäi kuitenkin Helsinkiin lukemin 6-3 (3-1, 1-1, 2-1).

ILLAN ONNISTUJAT

Lukon paras pelaaja ottelussa oli kultakypärä Perttu Lindgren, joka oli maalilla ja yhdellä syöttöpisteellä kettujoukkueen paras pistemies. Kauden avausmaalinsa tehnyt Nico Aaltonen pelasi myös pirteän ottelun, kuten myös kolmosketjun toinen laitahyökkääjä Samuli Kivimäki.

RATKAISUN PAIKAT

Ottelu alkoi vahvalla Lukon painostuksella ja avauserän ensimmäiset seitsemän minuuttia mentiin selvässä raumalaiskomennossa. Lukko ei kuitenkaan pystynyt hyödyntämään tilanteitaan ja HIFK iski kovaa takaisin. Hetkessä tilanne olikin kotijoukkueelle jo 3-0 ja asetelma oli kääntynyt päälaelleen.

HIFK karkasi toisessa erässä jo 4-1 -johtoon Kimmo Kuhdan ylivoimamaalilla, mutta Lukko kiri Nico Aaltosen ja Teemu Nurmen osumilla jo maalin päähän. Ottelun ratkaisuksi noussut HIFK:n terävämpi ylivoimapelaaminen tuotti kuitenkin jälleen tulosta, kun Ville Peltonen lämäsi helsinkiläiset taas karkumatkalle. Peltonen kaunisteli siirretyn rangaistuksen aikana HIFK:lle vielä kuudennen maalin.

TULEMAN PITÄÄ

Lukolla on lauantaina edessä tärkeä ottelu, kun Kivikylän Areenalle saapuu vastustajaksi sarjassa pykälän raumalaisia edellä oleva KalPa. Kolmen pisteen voitolla Lukko pystyisi ohittamaan kuopiolaiset ja nousemaan sarjassa neljännelle sijalle.

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


NicoAaltonen

Nico Aaltonen

15.6.1988 Lappeenranta
Tiedot

SamuliKivimäki

Samuli Kivimäki

9.8.1988 Vaasa
Tiedot

PerttuLindgren

Perttu Lindgren

26.8.1987 Tampere
Tiedot

TeemuNurmi

Teemu Nurmi

24.2.1985 Tampere
Tiedot


HIFK:n maalivahtikolmikko selvillä, Tim Juel siirtyy Stadiin

HIFK:n maalivahtikolmikko selvillä, Tim Juel siirtyy Stadiin

HIFK ja ruotsalaismaalivahti Tim Juel ovat solmineet kauden 2026-2027 kattavan sopimuksen. Juel saapuu Stadiin SHL-joukkue Timrå IK:sta.

Lue lisää
Hyökkääjä Henri Nikkanen Jokereihin kaksivuotisella sopimuksella

Hyökkääjä Henri Nikkanen Jokereihin kaksivuotisella sopimuksella

Jokereiden hyökkäys vahvistuu Henri Nikkasella, joka saapuu Helsinkiin kaksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Olle Eriksson Ek Jokereiden maalille yksivuotisella sopimuksella

Olle Eriksson Ek Jokereiden maalille yksivuotisella sopimuksella

Jokereiden maalivahtiosasto täydentyy 26-vuotiaalla Olle Eriksson Ekillä. Maalivahdin sopimus on 1-vuotinen.

Lue lisää
Valtteri Pulli Jokereiden puolustukseen 2-vuotisella sopimuksella

Valtteri Pulli Jokereiden puolustukseen 2-vuotisella sopimuksella

Jokerit ja puolustaja Valtteri Pulli ovat tehneet 2-vuotisen pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Eetu Liukas HIFK:n riveihin

Eetu Liukas HIFK:n riveihin

HIFK ja hyökkääjä Eetu Liukas ovat tehneet kaksivuotisen sopimuksen. 23-vuotias Liukas pelaa Stadissa kevääseen 2028 saakka.

Lue lisää
Jokereiden hyökkäys vahvistuu Patrik Virralla

Jokereiden hyökkäys vahvistuu Patrik Virralla

Hyökkääjä Patrik Virta tulee vahvistamaan Jokereiden Liiga-joukkueen hyökkäystä. Sopimus on 2-vuotinen.

Lue lisää