Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

OLS Miehet vierasreissuun

 
OLS Miehet vierasreissuun

OLS:n miesten edustusjoukkueen tie vie viikonloppuna vieraskiertueelle, määränpäänä pääkaupunkiseutu. Lauantaina OLS kohtaa Erä Akatemian Mosahallissa ja sunnuntaina vastassa on Ådalens IF (IF) Sipoossa.

Lauantain vastus Erä Akatemia on aloittanut kauden saldolla 6 2 - 0 - 4. Joukkueen voitot ovat tulleet nimenomaan kotikentältä, kun FCV ja PSS ovat poistuneet Mosan mäeltä tappio niskassaan. Vieraspelit ovat olleet eräläisiltä heikkoja ja kaikissa neljässä vierasottelussa vastustaja on takonut kaksinumeroiset. Erä Akatemia luottanee siis kotiotteluiden taikaan.

Joukkueen tehopelaaja on ollut Rauli Hautakivi, joka on 5 ottelussa kerännyt tehot 5+3. Myös hyökkääjä Mikael Sievänen on onnistunut 5 kertaa maalinteossa. Erä Akatemian kokoonpano on pääasiassa nuorta lahjakasta kaartia, mutta mukana on muutama 80-luvun alkupuolella syntynyt pelaaja. Kokoonpanon mielenkiintoisin pelaaja on oululaisittain OLS:n junioreissa pelannut MuhU-kasvatti Henri Manelius.
 
Kokenut ÅIF sunnuntain iso haaste

Sunnuntain vastus ÅIF on sarjataulukon sekä kokoonpanon perusteella luokkaa Erä Akatemiaa kovempi. ÅIF:n peliotteissa on ollut ailahtelevuutta ja koossa on piste per peli tahdilla seitsemän pinna. Kotonaan myös ÅIF on ollut kova. Ensimäisessä kotiottelussa kaatui Erä Akatemia peräti 11-1 ja toisessa joukkue taisteli tiukasti voitosta sarjakärki NST:tä vastaan taipuen lopulta niukasti 5-7.

ÅIF:n tehomiehet hyökkääjät Wilhelm Wainio (11+5), Janne Holopainen (11+4), Atte Huovinen (6+4), Iiro Oksanen (3+3) sekä puolustaja Jan Qickström (4+5) ovat kaikki 1.divioonan kärkitason pelaajia. Kokenut joukkueen kärkiosasto muodostaa myös joukkueen ylivoimapelin rungon ja se osa joukkuetta pitäisi olla kunnossa mm. SM-kultaakin SSV:ssä huuhtoneen Iiro Oksasen johdolla.

OLS:n maalintekovastuu jakautunut laajalle

OLS on selvittänyt alkukauden karikot hyvin, mutta jokaiseen otteluun joukkue tarvitsee hyvän valmistautumisen ja lisöksi joukkueen riveistä olisi edelleen löydyttävä 2-3 maalin onnistujia jokaisessa pelissä. Toistaiseksi maalivastuu on jakautunut hyvin ja jonkun hanojen sulkeuduttua esiin on astunut uusi ratkaisija. Ratkaisijoissa löytyy yllätyksiä ja mm. puolustaja Antti Nieminen on yllättänyt kolmella maalillaan itsensä lisäksi kaikki muutkin.

OLS:n tiedotteesta / UrheiluOulu


Takaisin edelliselle sivulle


Oulun Luistinseura ry - logo

OLS - 2010-2011 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2010-2011

Ottelut kaudella 2010-2011

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



EräViikingeillä kasassa 25 pelaajan rinki

EräViikingeillä kasassa 25 pelaajan rinki

EräViikinkien miesten F-liigajoukkue pitää sisällään 25 pelaajan nimet, kun sopimustilanne julkistetaan torstaina 8.5.2025. Mukana on kolme maalivahtia ja 22 kenttäpelaajaa.

Lue lisää
Samuli Pilloud liittyy Hawksiin

Samuli Pilloud liittyy Hawksiin

21-vuotias rightin puolen maalintekijä saapuu Itä-Helsinkiin vahvan Sveitsin kauden jälkeen, jossa hän iski 𝟮𝟳 𝗼𝘁𝘁𝗲𝗹𝘂𝘀𝘀𝗮 𝘁𝗲𝗵𝗼𝘁 𝟮𝟳+𝟭𝟮=𝟯𝟵 Floorball Fribourgin riveissä (NLB).

Lue lisää
Mirva Naava siirtyy ÅIF-ottelun jälkeen loppukaudeksi ulkomaille - Anni Kettunen sopimukseen

Mirva Naava siirtyy ÅIF-ottelun jälkeen loppukaudeksi ulkomaille - Anni Kettunen sopimukseen

EräViikinkien naisten F-liigajoukkueessa nähdään pelaajaliikennettä, kun pitkään seurassa pelannut Mirva Naava siirtyy perjantain ÅIF-ottelun jälkeen loppukaudeksi ulkomaille pelaamaan. Samalla EräViikingit on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen Anni Kettusen kanssa.

Lue lisää
EräViikingit jatkosopimukseen kahden oman kasvattinsa kanssa

EräViikingit jatkosopimukseen kahden oman kasvattinsa kanssa

EräViikingit on solminut vuoden mittaiset jatkosopimukset omien kasvattiensa Perttu Järvisen ja Joonatan Lindholmin kanssa.

Lue lisää
EräViikingit on irtisanonut päävalmentaja Markus Huhtimon sopimuksen

EräViikingit on irtisanonut päävalmentaja Markus Huhtimon sopimuksen

Uutena päävalmentajana aloittaa välittömästi Ville Turunen, joka on toiminut aiemmin juniorivalmentajana EräViikingeissä.

Lue lisää
EräViikinkien liigajoukkueella 29 sopimuspelaajaa

EräViikinkien liigajoukkueella 29 sopimuspelaajaa

EräViikinkien miesten liigajoukkueen runko säilyy pitkälti päättyneestä kaudesta. Uusina kasvoina ryhmään liittyy paluumuuttaja Marko Juselius sekä nuori tähtipelaaja Oliver Sillanpää. Sakari Pulkkinen täydentää maalivahtikolmikon ja lupaavat Daniel ja Benjamin Tenhonen solmivat liigasopimukset.

Lue lisää