Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Kamppareiden jälkeen HIFK:n kimppuun

 
Kamppareiden jälkeen HIFK:n kimppuun

Lauantaina Pakkalassa pamahtaa, kun ikiliikkujat Samuli Niskanen ja Mika Mutikainen johdattavat joukkueensa bandyklassikkoon Oulun Luistinseura vs. Helsingin IFK. Viime kevään finalistit kohtaavat tällä kaudella toista kertaa. OLS voitti ensimmäisen pelin marraskuussa puhtaasti 4 - 0.

Vierailijalla on ollut ylemmässä jatkosarjassa huima vire. Se ei ole hävinnyt vielä peliäkään ja johtaa sarjaa 11 pisteellä. Helsinkiläisten valmentaja Ari Kukkonen on johtopaikasta luonnollisesti mielissään ja haluaa joukkueensa pysyvän kärjessä.
– Ainahan ykkönen saa etuja pudotuspeleihin. Kun tähän on päästy, tavoitteena on pitää paikka. Mutta ei se maailmanloppu olisi, vaikka joku menisi ohi, hän sanoo.

Luistinseura on ainoa joukkue, jota HIFK ei ole tällä kaudella onnistunut kukistamaan. Kukkonen luottaa siihen, että helsinkiläiset saavat lauantaina ensimmäisen voiton hallitsevasta mestarista.

Kotijoukkue on hävinnyt ylemmässä jatkosarjassa kahdesti ja voittanut neljästi. Se pitää kahdeksalla pojollaan sarjan kolmatta paikkaa. OLS luistelee mahdollisesti väsyneemmillä jaloilla, koska he pelaavat perjantaina Kamppareita vastaan. Niskanen ennustaa lauantaista tasaista ja tiukkaa vääntöä eli perinteistä HIFK-kohtaamista.
– Tässä vähän katsotaan kuka on kuka, kun viime finalistit kohtaavat, ”Samppa” miettii.

HIFK:lta puuttuu varmuudella pelikiellossa oleva Tuomo Partanen. Joukkue on myös taistellut flunssaa ja loukkaantumisia vastaan, mutta muista poissaoloja Kukkonen ei tänään maininnut. OLS:lta puuttuu Kimmo Ohtonen.

Ari Mård, Jyrki Rekilä ja Harri Siniaalto jakavat ottelussa oikeutta. Pakkasta on luvattu reilut kymmenen astetta ja tuulta neljä metriä sekunnissa. Peli alkaa Pakkalan tekojäällä lauantaina 13. helmikuuta kello 14.

HIFK:n tiedotteesta / UrheiluOulu


Takaisin edelliselle sivulle


Oulun Luistinseura ry - logo

OLS - 2009-2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



HIFK-Bandy solminut jatkosopimuksia – Mukana P21 Suomen mestareiden kapteeni

HIFK-Bandy solminut jatkosopimuksia – Mukana P21 Suomen mestareiden kapteeni

HIFK-Bandy on solminut jatkosopimuksia pelaajiensa kanssa kaudelle 2025-2026. Helsinkiläisseuran riveissä uraansa jatkavat Juuso Partanen, Eelis Laitinen, Richard Laibert, Johan Segerman sekä Pyry Kunnas.

Lue lisää
HIFK-Bandy jatkaa tutussa komennossa

HIFK-Bandy jatkaa tutussa komennossa

HIFK-Bandy on solminut jatkosopimukset toista kautta seuraa luotsanneen valmennuskolmikon kanssa. Päävalmentajana jatkaa Teemu Laitinen ja hänen kanssaan valmennustiimin muodostavat Mikko Vainikka ja Harri Hiukka.

Lue lisää
Joonas Janhunen HIFK:hon

Joonas Janhunen HIFK:hon

HIFK:n edustusjoukkueen rakentaminen on hyvässä vauhdissa ja tulevan kauden toinen vahvistus on varmistunut. Aikaisemmin Kamppareiden ja JPS:n riveistä tuttu Joonas Janhunen siirtyy HIFK:hon.

Lue lisää
Josua Eronen tekee paluun punaiseen paitaan

Josua Eronen tekee paluun punaiseen paitaan

Hyökkääjä Josua Eronen tekee paluun HIFK:n punaiseen paitaan vuoden tauon jälkeen.

Lue lisää
Niko Laakso marraskuun pelaaja

Niko Laakso marraskuun pelaaja

Botnian maalivahti Niko Laakso on valittu Bandyliigan marraskuun pelaajaksi.

Lue lisää
IFK:n Aku Ojanen maaliskuun pelaaja

IFK:n Aku Ojanen maaliskuun pelaaja

Bandyliigan maaliskuun pelaajaksi on valittu mestarijoukkue Helsingin IFK:n hyökkääjä Aku Ojanen.

Lue lisää