Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TPS taipui SSV:lle

 
TPS taipui SSV:lle

Alkukauden upea 6-1 voitto ei tänään paljon painanut, kun SSV kukisti TPS:n selvin 8-3 (3-1, 2-1, 3-1) lukemin. TPS oli petrannut otteitaan selvästi joulukuun hieman synkistä tunnelmista, mutta voittoon asti kelvollinen esitys ei tänään riittänyt. Päävalmentaja Ray Backman tunnusti vastustajan paremmuuden.

- SSV pelasi hyvin ja oli omissa tekopaikoissaan meitä selvästi parempi. Me emme pelanneet missään nimessä huonosti, mutta tämän tason jengejä vastaan meidän pitää kyllä onnistua nappiin jokaisella osa-alueella ja tänään ei näin käynyt. Meidän osumat oli aika paljon isomman työn takana tällä kertaa.

SSV aloitti ottelussa maalinteon, kun Mikael Järvi iski liigauransa 499. tehopisteen. TPS:n Mikko Hautaniemi toi vierasjoukkueen vielä tasoihin, mutta Juho Järvisen kahdella pelimiehen maalilla SSV lähti kahden maalin karkumatkalle.

Toinen erä oli parasta TPS:ää tänään ja erän ensimmäiset 15 minuuttia keltapaitainen vierasjoukkue pelasi ennakkoluulottomasti ja mallikkaasti. Hyvä pätkä toi valitettavasti vain yhden osuman Joonas Lastusen toimiessa maalarina. SSV käytti omat tilanteensa paremmin hyväkseen osuen maalipuiden väliin kahteen otteeseen erän viimeisen neljän minuutin aikana. Kolmanteen erään 5-2 tilanteesta.

Kolmas erä oli tasaista vääntämistä. TPS nosti karvaustaan muutamalla pykälällä, mutta ihan parhaille paikoille ei toisen erän tapaan päästy. Mikael Laxin lähivaparimaalin myötä takaa-ajoajatukset kokivat kolauksen. Prässikarvaus tuotti yhden kerran tulosta, kun Lasse Paju vapautti riiston jälkeen Veli Hartolan maalintekoon. Lähemmäs vierasjoukkue ei kuitenkaan enää päässyt ja SSV kaunisteli lukemia vielä kahteen kertaan. Molemmat pisteet Pasilaan.

- Tappio oli neljäs peräkkäinen meille, mutta pitää nähdä vähän tulosten taaksekin. Joulukuu oli meille hankala, mutta tammikuu on mahdollisuuksia täynnä, sillä pelaamme vielä tässä kuussa seitsemän peliä. Suunta oli tässä matsissa oikea ja tekemällä asiat hyvin niitä pisteitäkin takuuvarmasti alkaa taas tulla. Mennään peli kerrallaan ja ollaan lauantaina valmiina SPV:tä varten Turkuhallissa, päätti luottavainen Backman.

TPS:n tiedotteesta / UrheiluTurku


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Palloseura - logo

TPS - 2009-2010 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2009-2010

Ottelut kaudella 2009-2010

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



EräViikingeillä kasassa 25 pelaajan rinki

EräViikingeillä kasassa 25 pelaajan rinki

EräViikinkien miesten F-liigajoukkue pitää sisällään 25 pelaajan nimet, kun sopimustilanne julkistetaan torstaina 8.5.2025. Mukana on kolme maalivahtia ja 22 kenttäpelaajaa.

Lue lisää
Samuli Pilloud liittyy Hawksiin

Samuli Pilloud liittyy Hawksiin

21-vuotias rightin puolen maalintekijä saapuu Itä-Helsinkiin vahvan Sveitsin kauden jälkeen, jossa hän iski 𝟮𝟳 𝗼𝘁𝘁𝗲𝗹𝘂𝘀𝘀𝗮 𝘁𝗲𝗵𝗼𝘁 𝟮𝟳+𝟭𝟮=𝟯𝟵 Floorball Fribourgin riveissä (NLB).

Lue lisää
Mirva Naava siirtyy ÅIF-ottelun jälkeen loppukaudeksi ulkomaille - Anni Kettunen sopimukseen

Mirva Naava siirtyy ÅIF-ottelun jälkeen loppukaudeksi ulkomaille - Anni Kettunen sopimukseen

EräViikinkien naisten F-liigajoukkueessa nähdään pelaajaliikennettä, kun pitkään seurassa pelannut Mirva Naava siirtyy perjantain ÅIF-ottelun jälkeen loppukaudeksi ulkomaille pelaamaan. Samalla EräViikingit on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen Anni Kettusen kanssa.

Lue lisää
EräViikingit jatkosopimukseen kahden oman kasvattinsa kanssa

EräViikingit jatkosopimukseen kahden oman kasvattinsa kanssa

EräViikingit on solminut vuoden mittaiset jatkosopimukset omien kasvattiensa Perttu Järvisen ja Joonatan Lindholmin kanssa.

Lue lisää
EräViikingit on irtisanonut päävalmentaja Markus Huhtimon sopimuksen

EräViikingit on irtisanonut päävalmentaja Markus Huhtimon sopimuksen

Uutena päävalmentajana aloittaa välittömästi Ville Turunen, joka on toiminut aiemmin juniorivalmentajana EräViikingeissä.

Lue lisää
EräViikinkien liigajoukkueella 29 sopimuspelaajaa

EräViikinkien liigajoukkueella 29 sopimuspelaajaa

EräViikinkien miesten liigajoukkueen runko säilyy pitkälti päättyneestä kaudesta. Uusina kasvoina ryhmään liittyy paluumuuttaja Marko Juselius sekä nuori tähtipelaaja Oliver Sillanpää. Sakari Pulkkinen täydentää maalivahtikolmikon ja lupaavat Daniel ja Benjamin Tenhonen solmivat liigasopimukset.

Lue lisää