Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Granlundit piinasivat Lukkoa

 

Granlundit piinasivat Lukkoa


OTTELUN TEEMA

Lukko sai maaottelutauolla hyviä uutisia, kun loukkaantumisista kärsineet Lauri Tukonen ja Perttu Lindgren tekivät paluun harjoituksiin. Lukolla oli ennen taukoa ongelmia maalinteossa, joten tutun tehokaksikon paluu oli kettujoukkueelle mainio asia.

Lindgrenin ja Tukosen paluu piristikin Lukon hyökkäyspeliä, mutta voittoon asti se ei raumalaisia siivittänyt. HIFK:n ykkösvitja Mikael Granlundin johdolla oli liian kova pala purtavaksi. HIFK nappasi vahvan esityksen jälkeen voiton lukemin 4-1 (1-0, 3-1, 0-0).

RATKAISUN PAIKAT

Karjala-turnauksessa säväyttänyt Mikael Granlund jatkoi Lukkoa vastaan samoilla loisto-otteilla ja raumalaisten puolustus oli aina vaikeuksissa hänen kanssaan. Helsinkiläisten ensimmäisestä ja kolmannesta maalista vastasikin heidän ykkösvitjansa. Mikael Granlund järjesteli paikat ja nuorempi veli Markus Granlund upotti kiekot verkkoon ohi Mika Norosen.

Lukko nousi toisessa erässä vielä kahden maalin päähän, kun Jussi Pesonen teki maalin Lindgrenin ja Tukosen syötöistä. Lukolla olikin tilaisuus päästä vielä voittotaisteluun mukaan, mutta peli käytännössä ratkesi HIFK:n neljänteen osumaan aivan erän viime hetkillä. Kimmo Kuhta oli unohdettu vapaaksi maalin eteen, eikä IFK-ikoni tilanteesta erehtynyt.

Tappiosta huolimatta Tukosen ja Lindgrenin peliesitykset olivat lupauksia antavia. Etenkin Tukonen väläytteli tuttuja nousujaan maalin eteen ja jatkossa häneltä on syytä odottaa lisää tehopisteitä. Muista Lukon pelaajista esiin nousi lähinnä Tuomas Huhtanen, joka pelasi erittäin aktiivisesti ja fyysisesti.

TULEMAN PITÄÄ

Lukon pelit jatkuvat perjantaina kotiottelulla TPS:aa vastaan. Kotiotteluissa raumalaiset ovat pelanneet tällä kaudella varsin mallikkaasti, joten samaa voi kettujoukkueelta odottaa myös tulevassa kamppailussa. Lauantaina Lukko matkaa Lahteen Pelicansin vieraaksi.

Rauman Lukon tiedotteesta / UrheiluRauma


Takaisin edelliselle sivulle


Rauman Lukko Oy - logo

Lukko - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


PerttuLindgren

Perttu Lindgren

26.8.1987 Tampere
Tiedot

LauriTukonen

Lauri Tukonen

1.9.1986 Hyvinkää
Tiedot


HIFK:n maalivahtikolmikko selvillä, Tim Juel siirtyy Stadiin

HIFK:n maalivahtikolmikko selvillä, Tim Juel siirtyy Stadiin

HIFK ja ruotsalaismaalivahti Tim Juel ovat solmineet kauden 2026-2027 kattavan sopimuksen. Juel saapuu Stadiin SHL-joukkue Timrå IK:sta.

Lue lisää
Hyökkääjä Henri Nikkanen Jokereihin kaksivuotisella sopimuksella

Hyökkääjä Henri Nikkanen Jokereihin kaksivuotisella sopimuksella

Jokereiden hyökkäys vahvistuu Henri Nikkasella, joka saapuu Helsinkiin kaksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Olle Eriksson Ek Jokereiden maalille yksivuotisella sopimuksella

Olle Eriksson Ek Jokereiden maalille yksivuotisella sopimuksella

Jokereiden maalivahtiosasto täydentyy 26-vuotiaalla Olle Eriksson Ekillä. Maalivahdin sopimus on 1-vuotinen.

Lue lisää
Valtteri Pulli Jokereiden puolustukseen 2-vuotisella sopimuksella

Valtteri Pulli Jokereiden puolustukseen 2-vuotisella sopimuksella

Jokerit ja puolustaja Valtteri Pulli ovat tehneet 2-vuotisen pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Eetu Liukas HIFK:n riveihin

Eetu Liukas HIFK:n riveihin

HIFK ja hyökkääjä Eetu Liukas ovat tehneet kaksivuotisen sopimuksen. 23-vuotias Liukas pelaa Stadissa kevääseen 2028 saakka.

Lue lisää
Jokereiden hyökkäys vahvistuu Patrik Virralla

Jokereiden hyökkäys vahvistuu Patrik Virralla

Hyökkääjä Patrik Virta tulee vahvistamaan Jokereiden Liiga-joukkueen hyökkäystä. Sopimus on 2-vuotinen.

Lue lisää