Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Lauri Kivelä Roihuttarien pelinjohtajaksi

Lauri Kivelä Roihuttarien pelinjohtajaksi 2+1 sopimuksella



Superpesiksessä pelaava Roihuttaret on palkannut pelinjohtajakseen Lauri Kivelän. Kivelä siirtyy Helsinkiin Manse PP:n riveistä. Joonas Maunu jatkaa Roihuttarien 2. pelinjohtajana yhtä pitkällä sopimuksella.

- Todella innoissani sopimuksesta ja mahdollisuudesta liittyä osaksi tätä seuraa ja sen ympärillä olevaa ainutlaatuista tunnelmaa ja ilmiötä. Vierasverkkareissa ollessa täällä on ollut aina hienoa käydä pelaamassa ja mahtavaa, että nyt pääsee tuomaan oman työn panoksen seuran ja joukkueen toimintaan. Tulevan kauden valmistelut ovat hyvässä vauhdissa ja pian päästään starttaamaan harjoituskausi koko joukkueen kanssa.
Tervetuloa sankoin joukoin katsomoon, kommentoi Lauri Kivelä.

- Upeaa saada Lauri ja hänen osaamisensa Helsinkiin. Rakennetaan tästä seuraava jakso upeaan tarinaan yhdessä. Koko yhteisö toivottaa sinut lämpimästi tervetulleeksi, jatkaa Roihun puheenjohtaja Ruth Palola.

- Hienoa päästä jatkamaan seurassa uudella 2+1-vuotisella sopimuksella. Paluu kesken viime kesän tuntui luontevalta – aivan kuin olisi tullut takaisin kotiin. On hienoa saada jatkaa työtä tutussa ympäristössä. Seuralla on selkeä strategia ja hyvät suunnitelmat tuleville vuosille, ja haluan olla omalta osaltani mukana viemässä niitä eteenpäin. Odotan innolla tulevaa kautta ja uudistuneen joukkueen näkemistä tositoimissa, kommentoi jatkoaan Joonas Maunu.

Lähde: Roihuttaret / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle




Roihuttaret vuokraa pelaajan ykköspesikseen

Roihuttaret vuokraa pelaajan ykköspesikseen

Anna Åman siirtyy määräaikaisella vuokrasopimuksella Kuusankosken Puhtiin pelaamaan ykköspesistä.

Lue lisää
Lilian Koskela liittyy Roihuttariin, Palolan siskokset jatkavat

Lilian Koskela liittyy Roihuttariin, Palolan siskokset jatkavat

Kannuksen Uran kasvatti, nopeajalkaisnen etenijä ja linjapelaaja Lilian Koskela (2002) liittyy Roihuttarien Superpesisrinkiin yksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Roihuttaret valmistautuvat tulevaan superpesiskauteen

Roihuttaret valmistautuvat tulevaan superpesiskauteen

Roihuttaret alkavat valmistautua ensi kesän superpesikauteensa ja joukkueen kokoonpano rakentuu hyvää vauhtia. Roihuttarien superpesisjoukkue rakentuu omien lahjakkaiden nuorten pelaajien ympärille ja lisäksi joukkueeseen on tulossa muutama superpesiskokemusta omaava pelaaja.

Lue lisää
Väliinjättösääntö laajenee pesäpallossa alkavalle kaudelle

Väliinjättösääntö laajenee pesäpallossa alkavalle kaudelle

Pesäpalloliiton johtokunnan elokuussa 2019 tekemällä päätöksellä lyöntivuoroja koskevat pelisäännöt uudistuvat alkavalle kaudelle Superpesiksessä ja Ykköspesiksessä.

Lue lisää
Pesäpalloliitto ohjeisti korona-ajan käytännöistä

Pesäpalloliitto ohjeisti korona-ajan käytännöistä

Kansallispelimme liki 100-vuotisen historian ajan pesäpallo-ottelu on aloitettu hutunkeitolla.

Lue lisää
Pesäpallon otteluohjelmat julki - naisten Superpesiksen kausi käyntiin kuumilla paikallisotteluilla

Pesäpallon otteluohjelmat julki - naisten Superpesiksen kausi käyntiin kuumilla paikallisotteluilla

Naisten Superpesiksessä palataan tositoimiin ensimmäisenä kotimaisena palloilusarjana koronaviruspandemian aiheuttaman poikkeustilan jälkeen. Avauskierroksella nähdään neljä huippuottelua perjantaina 12.6.

Lue lisää