Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Jokerit murskasi Slovan Bratislavan

Jokerit murskasi Slovan Bratislavan


Jokerit kaatoi keskiviikkoillan KHL-näytelmässä runkosarjan toiseksi viimeisessä ottelussaan kotikaukalossa Slovan Bratislavan maalein 7–1 (2–0, 2–0, 3–1).

KHL:n läntisessä konferenssissa kotiedun ja neljännen sijansa varmistanut Jokerit murjoi sarjajumbo Slovan Bratislavan jään rakoon vakuuttavalla esityksellä kotiyleisön edessä.

Jokerit aloitti ottelun tahmeasti, mutta Jesse Joensuun kaksi maalia avauserässä vapauttivat tekemistä.

Kolmella ketjulla rimpuillut Slovan pysyi kyydissä mukana ensimmäisen erän, mutta bensa loppui kamppailun edetessä.

– Melko jämäkkä esitys joukkueelta. Ensimmäisessä erässä ei saatu oikein koneita käyntiin sillä tavalla, jolla olisimme halunneet. Zapo (Ryan Zapolski) piti meitä pystyssä torjunnoillaan ja saimme 2–0-johdon, mutta se ei kertonut koko kuvaa, Jokeri-hyökkääjä Tomi Mäki kertoi.

Jokerit hallitsi toista erää mielin määrin ja ratkaisi ottelun. Steve Mosesin ylivoimaosuma ja Tomi Mäen taidokas ohjaus veivät kotijoukkueen 4–0-lukemissa toiselle erätauolle.

– Toisessa erässä saimme koneet käyntiin ja saimme onnistumisia niin ylivoimalla kuin tasakentällisin, mikä on hyvä asia ajatellen pudotuspelejä. Vastustajalla näkyi se, että heillä oli vajaa miehistö ja jalka alkoi painaa, Mäki sanoi.

Mäen kauden toinen maali laittoi eniten otteluita Jokeri-paidassa pelanneen konkarihyökkääjän suupielet ylöspäin taiston tauottua.

– Ei näitä maaleja liikaa ole tullut, joten kyllä se lämmittää. Treenien jälkeen ja harjoitteiden sisällä ohjauksia on tullut harjoiteltua. Tiedämme, että pudotuspeleissä maalinteko vaikeutuu ja silloin pitää juuri tuolla tavalla toimittaa kiekkoa maalille ja miestä sinne, Mäki tuumasi.

Kolmas erä oli enemmän tai vähemmän enää pelailua. Jokerit latoi päätöserässä laajalla rintamalla onnistumisia, kun verkkoa heiluttivat helsinkiläisten paras pistemies Brian O´Neill, Marko Anttila ja omasta päädystä alivoimalla Slovanin 18-vuotiaan maalivahdin Michal Vojvodan yllättänyt Oliver Lauridsen.

Tehot 1+1 saalistanut juonikas pelintekijä O´Neill sivuaa 57 tehopisteellään Steve Mosesin nimissä olevaa Jokereiden KHL-ajan piste-ennätystä.

Joensuun ja O´Neillin lisäksi kahden tehopisteen iltaa viettivät Steve Moses (1+1), Jesper Jensen (0+2) ja kapteeni Peter Regin (0+2).

Jokereiden tolppien välissä vakuuttavasti torjuneen Ryan Zapolskin kauden kolmannen nollapelin pilasi vain kaksi minuuttia ennen päätössummeria maalin edestä irtokiekon sisään lapioinut Adam Liska.

– Vaikka meillä ei tässä pelissä ollut panosta, niin tarvitsemme näitä pelejä ja onnistumisia. Valmistaudumme ensi viikolla alkaviin pudotuspeleihin ja haluamme jämäköittää meidän peliä, Mäki pohti ottelun merkitystä valmistautumiselle ensi viikolla starttaaviin pudotuspeleihin.

Jokerit kohtaa runkosarjan viimeisessä ottelussaan perjantaina kotiyleisön edessä Teemu Pulkkisen edustaman Dinamo Minskin.

– Olemme pelanneet joukkueena nyt 61 ottelua, oltu yhdessä ja kerätty muistijälkiä. Niitä kaikkia muistijälkiä tarvitaan pudotuspeleissä. Runkosarjan merkitys on kasvaa joukkueena ja saada peli uomiinsa. Meillä on yksi peli runkosarjaa jäljellä ja haluamme päättää sen hyvin, Mäki päättää.


Jokereiden tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Jokerit - logo

Jokerit - 2018-2019 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2018-2019

Ottelut kaudella 2018-2019

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Sebastian Repo kaksivuotisella sopimuksella Stadiin

Sebastian Repo kaksivuotisella sopimuksella Stadiin

Hyökkääjä Sebastian Repo on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen HIFK:n kanssa. 28-vuotias oikealta ampuva Repo saapuu Stadiin Rauman Lukosta, missä raamikas hyökkääjä pelasi edelliset kuusi kautta.

Lue lisää
Jokereiden kauden 2025-2026 joukkueen runko on nyt valmis

Jokereiden kauden 2025-2026 joukkueen runko on nyt valmis

Jokereiden kauden 2025-2026 joukkueen runko on nyt valmis, ja joukossa on niin uusia nimiä kuin jatkajia. Uusina pelaajina ensi kaudella Jokereissa nähdään paluun kotiin tekevät Aleksi Mustonen ja Oskari Manninen, tuore Suomen mestari Aleksi Elorinne,

Lue lisää
Tsekkimaalivahti Jakub Skarek HIFK:n maalille

Tsekkimaalivahti Jakub Skarek HIFK:n maalille

Tsekkimaalivahti Jakub Skarek saapuu vahvistamaan HIFK:n veskariosastoa 1+1-vuotisella diilillä. 25-vuotias Skarek saapuu Stadiin AHL-joukkue Bridgesport Islandersista.

Lue lisää
HIFK:n kauden 2025-2026 valmennustiimi on tässä

HIFK:n kauden 2025-2026 valmennustiimi on tässä

HIFK:n Liiga-joukkueen valmennustiimi aloitti työt joukkueen kanssa maanantaina 5. maaliskuuta.

Lue lisää
Hovinen ja Palmu jatkavat HIFK:ssa

Hovinen ja Palmu jatkavat HIFK:ssa

Maalivahti Niko Hovinen sekä hyökkääjä Petrus Palmu jatkavat HIFK:ssa myös alkavan kauden 2025-2026.

Lue lisää
Olli Jokisesta HIFK:n päävalmentaja – myös toimitusjohtaja vaihtuu

Olli Jokisesta HIFK:n päävalmentaja – myös toimitusjohtaja vaihtuu

Viime kaudella ruotsalaista Timrå IK:ta valmentanut Olli Jokinen on HIFK:n uusi päävalmentaja. Tänään solmittu sopimus on muotoa 2+1 ja koskee alkuvaiheessa vuosia 2025-2027.

Lue lisää