Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Jokerit palasi voittokantaan, Vesalainen maalasi debyytissään

Jokerit palasi voittokantaan, Vesalainen maalasi debyytissään

 

Jokerit palasi voittojen tielle kaadettuaan keskiviikkona Dinamo Minskin vieraskaukalossa maalein 4–1. KHL-debyyttinsä tehnyt hyökkääjälupaus Kristian Vesalainen onnistui heti maalinteossa.

KHL:n läntisessä konferenssissa kolmantena oleva Jokerit nappasi jo kolmannen kerran tällä kaudella Dinamo Minskin päänahan.

Jokerit pelasi varsinkin kaksi ensimmäistä erää todella vakuuttavaa kiekkoa Minsk-Arenan jäällä. Kolmannessa erässä helsinkiläiset nostivat jalan kaasulta, muttei päästänyt kuitenkaan Dinamo Minskiä enää peliin mukaan.

Jokerien riveissä KHL-debyyttinsä tehnyt 19-vuotias hyökkääjälupaus Kristian Vesalainen oli tyytyväinen joukkueensa peliesitykseen ja kahteen sarjapisteeseen.

– Hyvä matsi ja hieno voitto. Pelattiin virkeät kaksi erää, mutta kolmas erä ei sitten ollut enää meiltä niin hyvä. Pääasia, että voitettiin, Kristian Vesalainen niputti ottelun annin taiston tauottua.

Alkukaudella viisi NHL-ottelua Winnipeg Jetsissä ja kahdeksan AHL-kamppailua Manitova Moosen riveissä pelannut Vesalainen oli peliluvan saatuaan Jokeri-debyytissään heti elementissään. Raamikas hyökkääjä suojasi kiekkoa vahvasti, rakensi tekopaikkoja ja tulitti ylivoimalla Jokereiden 3–1-osuman toisessa erässä.

– Oli mukava päästä vihdoin pelaamaan. Tietenkin hyvä saada apina heti pois selästä maalin muodossa. Vähän on vielä hiomista ja varmasti menee vielä aikaa, että olen parhaimmillani. Ehdottomasti kuitenkin hyvä startti, Vesalainen sanoi.

Vesalainen kellotti jääaikaa debyytissään reilut 15 minuuttia ja laukoi neljä kertaa maalia kohti. Jokeri-hyökkääjä kertoi vastaanoton joukkueessa olleen erittäin lämmin.

– Minut on otettu todella hyvin vastaan. Kopissa on mukavia jätkiä ja hyvin olen nämä ensimmäiset päivät viihtynyt, Vesalainen tuumasi.

Jokereilta maaliverkkoa Vesalaisen lisäksi heiluttivat Geoff Platt, tehot 1+1 saalistanut jenkkihyökkääjä Steve Moses ja voimahyökkääjä Jesse Joensuu.

Helsinkiläisten tolppien välissä jatkanut latvialaisvahti Janis Kalnins oli jälleen erinomainen ja antoi torjunnoillaan joukkueelleen mahdollisuuden voittaa. Vain Dinamo Minskin hyökkääjä Dimitri Buinitski onnistui tulikuuman Jokeri-vahdin yllättämään avauserässä.

Jokerit katkaisi kahden ottelun tappioputkensa tyylikkäästi ja tukevoitti asemiaan läntisen konferenssin kärkikahinoissa.

Dinamo Minskin suomalaishyökkääjä Teemu Pulkkinen ei pelannut ottelussa loukkaantumisen vuoksi.

Jokerien kausi jatkuu sunnuntaina kotiottelulla Slovan Bratislavaa vastaan.

Jokereiden tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Jokerit - logo

Jokerit - 2018-2019 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2018-2019

Ottelut kaudella 2018-2019

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


JesseJoensuu

Jesse Joensuu

5.10.1987 Pori
Tiedot


Sebastian Repo kaksivuotisella sopimuksella Stadiin

Sebastian Repo kaksivuotisella sopimuksella Stadiin

Hyökkääjä Sebastian Repo on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen HIFK:n kanssa. 28-vuotias oikealta ampuva Repo saapuu Stadiin Rauman Lukosta, missä raamikas hyökkääjä pelasi edelliset kuusi kautta.

Lue lisää
Jokereiden kauden 2025-2026 joukkueen runko on nyt valmis

Jokereiden kauden 2025-2026 joukkueen runko on nyt valmis

Jokereiden kauden 2025-2026 joukkueen runko on nyt valmis, ja joukossa on niin uusia nimiä kuin jatkajia. Uusina pelaajina ensi kaudella Jokereissa nähdään paluun kotiin tekevät Aleksi Mustonen ja Oskari Manninen, tuore Suomen mestari Aleksi Elorinne,

Lue lisää
Tsekkimaalivahti Jakub Skarek HIFK:n maalille

Tsekkimaalivahti Jakub Skarek HIFK:n maalille

Tsekkimaalivahti Jakub Skarek saapuu vahvistamaan HIFK:n veskariosastoa 1+1-vuotisella diilillä. 25-vuotias Skarek saapuu Stadiin AHL-joukkue Bridgesport Islandersista.

Lue lisää
HIFK:n kauden 2025-2026 valmennustiimi on tässä

HIFK:n kauden 2025-2026 valmennustiimi on tässä

HIFK:n Liiga-joukkueen valmennustiimi aloitti työt joukkueen kanssa maanantaina 5. maaliskuuta.

Lue lisää
Hovinen ja Palmu jatkavat HIFK:ssa

Hovinen ja Palmu jatkavat HIFK:ssa

Maalivahti Niko Hovinen sekä hyökkääjä Petrus Palmu jatkavat HIFK:ssa myös alkavan kauden 2025-2026.

Lue lisää
Olli Jokisesta HIFK:n päävalmentaja – myös toimitusjohtaja vaihtuu

Olli Jokisesta HIFK:n päävalmentaja – myös toimitusjohtaja vaihtuu

Viime kaudella ruotsalaista Timrå IK:ta valmentanut Olli Jokinen on HIFK:n uusi päävalmentaja. Tänään solmittu sopimus on muotoa 2+1 ja koskee alkuvaiheessa vuosia 2025-2027.

Lue lisää