Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

HIFK kaatoi Jokerit – Kärpille tappio

 

HIFK kaatoi Jokerit – Kärpille tappio


Hallitseva Suomen mestari HIFK jatkoi siitä mihin se viime kaudella jäi, kun se kaatoi rakkaan vihollisensa Jokerit Tikkurilassa pelatussa European Trophyn kamppailussa numeroin 4-1.

HIFK näytti Helsingin paikallisvastustajalleen kaapin paikan heti ensimmäisestä erästä lähtien. Eetu Pöysti vei punanutut johtoon heti neljännellä minuutilla ja Kimmo Kuhta osui vielä kertaalleen ennen ensimmäisen erän päätöstä. Toisessa erässä HIFK tehtaili kaksi maalia lisää ja Jokerit pääsi maalin makuun vasta päätöserässä Ben Eavesin kavennettua.

Ottelun ykköstähdeksi valittu Mikko Jokela oli tyytyväinen HIFK:n otteisiin siihen nähden, että takana oli kauden ensimmäinen ottelu.

- Paljon oli pelissä hyvää. Tulimme tänään hyvällä jalalla liikenteeseen. Kauden ekaksi peliksi tämä oli hyvä esitys ja tästä on hyvä jatkaa, Jokela kertoi.

Kärppien alkutaival European Trophyssa ei tuloksellisesti ole ollut aivan täysosuma. Torstain voittomaalikilpailutappion jatkoksi tuloksena oli lauantaina 1-4-tappio Slovan Bratislavan vieraana.

- Vastustaja teki kolme maalia ylivoimalla ja yhden pistimme omiin, sinänsä aika erikoinen peli. Kärppien päävalmentaja Hannu Aravirta totesi.

- Vastustaja oli kokonaisuutena parempi ja etenkin ylivoimalla. Ylivoimapelistä saimme hyvän oppitunnin.

TPS avaa sunnuntaina kotona

TPS avaa kautensa sunnuntaina European Trophyn merkeissä. Vieraaksi saapuu tsekkiläinen HC Slavia Praha.

- Ei ole itse asiassa mitään tietoa vastustajasta, mutta eiköhän ne ole perinteisiä tsekkipelaajia. Tykkäävät pitää kiekkoa, perushyvä itäblokin maahan he ovat. Taitavia jätkiä varmasti vastassa, TPS:n kakkosvalmentaja Mika Strömberg kertoo..

- Kausi on alussa, kolmatta viikkoa ollaan oltu vasta jäällä. Pitää siis keskittyä siihen, mitä me teemme, eikä vastustajaan, valmentaja kuitenkin lisää.

TPS-joukkue on kärsinyt muutamista loukkaantumisista. Kaiken kaikkiaan Strömbergin mukaan turnaus palvelee alkavaa kautta erinomaisesti.

- Loukkaantumisia on aina, nyt pari pakkia. Miika Huczkowski on lisäksi poissa. Uskon, että turnaus palvelee alkavaa SM-liigaa.

UrheiluHelsinki


Takaisin edelliselle sivulle


HIFK - logo

HIFK - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Hyökkääjä Henri Nikkanen Jokereihin kaksivuotisella sopimuksella

Hyökkääjä Henri Nikkanen Jokereihin kaksivuotisella sopimuksella

Jokereiden hyökkäys vahvistuu Henri Nikkasella, joka saapuu Helsinkiin kaksivuotisella sopimuksella.

Lue lisää
Olle Eriksson Ek Jokereiden maalille yksivuotisella sopimuksella

Olle Eriksson Ek Jokereiden maalille yksivuotisella sopimuksella

Jokereiden maalivahtiosasto täydentyy 26-vuotiaalla Olle Eriksson Ekillä. Maalivahdin sopimus on 1-vuotinen.

Lue lisää
Valtteri Pulli Jokereiden puolustukseen 2-vuotisella sopimuksella

Valtteri Pulli Jokereiden puolustukseen 2-vuotisella sopimuksella

Jokerit ja puolustaja Valtteri Pulli ovat tehneet 2-vuotisen pelaajasopimuksen.

Lue lisää
Eetu Liukas HIFK:n riveihin

Eetu Liukas HIFK:n riveihin

HIFK ja hyökkääjä Eetu Liukas ovat tehneet kaksivuotisen sopimuksen. 23-vuotias Liukas pelaa Stadissa kevääseen 2028 saakka.

Lue lisää
Jokereiden hyökkäys vahvistuu Patrik Virralla

Jokereiden hyökkäys vahvistuu Patrik Virralla

Hyökkääjä Patrik Virta tulee vahvistamaan Jokereiden Liiga-joukkueen hyökkäystä. Sopimus on 2-vuotinen.

Lue lisää
Kasper Puutio HIFK:n riveihin

Kasper Puutio HIFK:n riveihin

HIFK ja puolustaja Kasper Puutio ovat solmineet kaksivuotisen sopimuksen. 23-vuotias oikealta laukova pakki pelaa Stadissa kevääseen 2028 saakka.

Lue lisää