Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Karri Rämö siirtyy Jokerimaalille

Karri Rämö siirtyy Jokerimaalille

 

Jokerit ja maalivahti Karri Rämö ovat sopineet pelaajan saapumisesta helsinkiläisseuraan tulevalle kaudelle. Rämö on pelannut urallaan niin NHL:ssä kuin KHL:ssä. Hänen sopimuksensa Jokereiden kanssa on 1+1-vuotinen.

-Hienoa, että saimme Karrin mukaan. Hän on kokenut maalivahti, joka on pelannut NHL:ssä ja KHL:ssä. Hänellä oli kova halu ja nälkä tulla Jokereihin ja palata huipulle. Olemme tosi tyytyväisiä, että saimme hänen kaltaisensa suomalaisen huippuvahdin riveihimme, kertoo Jokereiden GM Jari Kurri.

Rämö, 30, on pelannut urallaan 159 NHL-ottelua Tampa Bay Lightningin ja Calgary Flamesin riveissä. Suurinta vastuuta hän kantoi Flamesin maalilla kausilla 2013-16, jolloin vyölle tuli 111 pelattua ottelua. AHL:ssä Rämö on pelannut urallaan kaikkiaan 81 peliä.

Rämö pelasi tällä kaudella niin AHL:ssä kuin kotimaisessa Liigassa, jossa hän edusti Pelicansia helmikuusta eteenpäin. Lahtelaisjoukkueen kausi päättyi puolivälierissä KalPaa vastaan ja Rämö pelasi neljässä playoff-ottelussa.

Kiekkoreippaan kasvatti pelasi kaudet 2009-13 KHL:n Avangard Omskissa. Keväällä 2012 Rämö torjui itäisen konferenssin seuran aina finaaleihin asti, mutta Dynamo Moskova oli seitsemän pelin sarjassa lopulta parempi. Rämö on KHL-vuosinaan valittu kahdesti tähdistöotteluun ja kolmesti sarjan Kuukauden maalivahdiksi.

Maajoukkuetehtävissä uusi jokerivahvistus on nähty niin juniori- kuin aikuisvuosinaan. Rämö saavutti alle 20-vuotiaiden MM-pronssia kaudella 2005-06 ja kuului Leijonien ryhmään keväällä 2008, jolloin joukkue saavutti niin ikään pronssia.

Jokereiden tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Jokerit - logo

Jokerit - 2016-2017 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2016-2017

Ottelut kaudella 2016-2017

Seuran tiedot - Seuran kotisivut


KarriRämö

Karri Rämö

1.7.1986 Lahti
Tiedot


Andrew Lucas vahvistamaan Jokereiden puolustusta

Andrew Lucas vahvistamaan Jokereiden puolustusta

Jokerit on tehnyt loppukauden kattavan pelaajasopimuksen puolustaja Andrew Lucasin kanssa.

Lue lisää
Ville Viitaluoma ja Jan Lundell HIFK:n valmennusryhmään

Ville Viitaluoma ja Jan Lundell HIFK:n valmennusryhmään

HIFK:n Liiga-joukkueen päävalmentaja Tommi Miettisen valmennusryhmän kokoonpano täydentyy kahdella tutulla nimellä.

Lue lisää
HIFK:n päävalmentaja vaihtuu

HIFK:n päävalmentaja vaihtuu

HIFK on nimittänyt loppukauden mittaisella sopimuksella uudeksi päävalmentajakseen Tommi Miettisen, 50. Miettinen korvaa Olli Jokisen välittömästi.

Lue lisää
Veini Vehviläinen sai lähteä Jokereista

Veini Vehviläinen sai lähteä Jokereista

Jokerit ja Veini Vehviläinen ovat sopineet, että maalivahdille etsitään uutta pelipaikkaa organisaation ulkopuolelta.

Lue lisää
Hyökkääjä Sampo Ranta ja maalivahti Olof Glifford HIFK:n riveihin

Hyökkääjä Sampo Ranta ja maalivahti Olof Glifford HIFK:n riveihin

HIFK vahvistaa hyökkäystään, kun 26-vuotias Sampo Ranta liittyy joukkueen vahvuuteen loppukauden mittaisella sopimuksella. Ruotsalaismaalivahti Olof Glifford tulee kuukauden mittaisella lainasopimuksella SHL-seura HV71:stä paikkaamaan HIFK:n maalivahtivajetta.

Lue lisää
Tomek Valtonen sai lähteä Jokereista

Tomek Valtonen sai lähteä Jokereista

Tomek Valtonen ja Waltteri Immonen vapautettu työtehtävistään. Juuso Hahl päävalmentajaksi ja Janne Grönvall mukaan Jokereiden valmennusryhmään.

Lue lisää