Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

HIFK voittoon voittomaalikilpailussa

 

HIFK voittoon voittomaalikilpailussa


HIFK kaatoi HC Slavia Prahan lauantaina voittomaalikilpailun jälkeen maalein 3-2. Mikael Granlund onnistui ainoana voittomaalikilpailussa ja se toi helsinkiläisille lisäpisteen.

Molemmat joukkueet osuivat kerran niin ensimmäisessä kuin kolmannessakin erässä. Jatkoerässä ei maaleja nähty ja mentiin voittomaalikilpailuun. Tuttu ratkaisija nousi esiin, kun Mikael Granlund veivasi ensimmäisen yrityksensä komeasti maaliin. Granlund jäi ainoaksi onnistujaksi ja HIFK kuittasi tärkeän 3-2-voiton.

- Vastustaja oli erittäin fyysinen ja pelistä tuli todella fyysinen. Kovaa vääntöä oli ja todella hienosti voitto tästä kaivettiin. Erittäin iloinen olen nuorten esiintymisestä, sillä etenkin nuoret pakkimme selvisivät hyvin tästä haasteesta ja uskalsivat pelata rohkeasti, HIFK-valmentaja Petri Matikainen kehui.

UrheiluHelsinki


Takaisin edelliselle sivulle


HIFK - logo

HIFK - 2011-2012 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2011-2012

Ottelut kaudella 2011-2012

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Ville Viitaluoma ja Jan Lundell HIFK:n valmennusryhmään

Ville Viitaluoma ja Jan Lundell HIFK:n valmennusryhmään

HIFK:n Liiga-joukkueen päävalmentaja Tommi Miettisen valmennusryhmän kokoonpano täydentyy kahdella tutulla nimellä.

Lue lisää
HIFK:n päävalmentaja vaihtuu

HIFK:n päävalmentaja vaihtuu

HIFK on nimittänyt loppukauden mittaisella sopimuksella uudeksi päävalmentajakseen Tommi Miettisen, 50. Miettinen korvaa Olli Jokisen välittömästi.

Lue lisää
Veini Vehviläinen sai lähteä Jokereista

Veini Vehviläinen sai lähteä Jokereista

Jokerit ja Veini Vehviläinen ovat sopineet, että maalivahdille etsitään uutta pelipaikkaa organisaation ulkopuolelta.

Lue lisää
Hyökkääjä Sampo Ranta ja maalivahti Olof Glifford HIFK:n riveihin

Hyökkääjä Sampo Ranta ja maalivahti Olof Glifford HIFK:n riveihin

HIFK vahvistaa hyökkäystään, kun 26-vuotias Sampo Ranta liittyy joukkueen vahvuuteen loppukauden mittaisella sopimuksella. Ruotsalaismaalivahti Olof Glifford tulee kuukauden mittaisella lainasopimuksella SHL-seura HV71:stä paikkaamaan HIFK:n maalivahtivajetta.

Lue lisää
Tomek Valtonen sai lähteä Jokereista

Tomek Valtonen sai lähteä Jokereista

Tomek Valtonen ja Waltteri Immonen vapautettu työtehtävistään. Juuso Hahl päävalmentajaksi ja Janne Grönvall mukaan Jokereiden valmennusryhmään.

Lue lisää
HIFK:n maalivahtikolmikko selvillä, Tim Juel siirtyy Stadiin

HIFK:n maalivahtikolmikko selvillä, Tim Juel siirtyy Stadiin

HIFK ja ruotsalaismaalivahti Tim Juel ovat solmineet kauden 2026-2027 kattavan sopimuksen. Juel saapuu Stadiin SHL-joukkue Timrå IK:sta.

Lue lisää