Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

Kolme European Trophyn ottelua sunnuntaina

 

Kolme European Trophyn ottelua sunnuntaina


Jääkiekkoilun European Trophy jatkuu sunnuntaina Suomessa jälleen kolmella ottelulla, kun tulessa ovat molemmat pääkaupungin seurat HIFK ja Jokerit sekä Kärpät.

HIFK on aloittanut European Trophyn vahvasti kahdella vakuuttavalla voitolla ja nyt tähtirinnoilla on tähtäimessä kolmas peräkkäinen voitto, kun vastaan asettuu Djurgårdens IF.

Djurgården aloitti European Trophynsä vakuuttavasti kolmella voitolla ja lauantaina se pelasi Jokereiden kanssa voitokkaasti. HIFK:lla on edelleen puhdas tili, mutta päävalmentaja Petri Matikainen ottaa tilanteen rauhassa.

- Ei tässä vaiheessa kannata vielä lähteä tekemään mitään hirveitä johtopäätöksiä. Tässä on vasta pari harjoituspeliä alla. Pienin askelin menemme koko ajan eteenpäin ja pääasia, että joukkueen meininki on hyvä tällä hetkellä, Matikainen miettii.

European Trophyn kannalta toinen tappio kolmeen peliin ei sen sijaan tiennyt hyvää lopputurnauspaikkaa ajatellen Jokereille. Viidestä viimeisestä pelistä olisi melkein otettava viisi voittoa ja silloinkin paikka saattaa jäädä lunastamatta. Djurgården ja HIFK ovat lohkon kärjessä puhtaalla pelillä.

- Tämä oli tärkeä ottelu European Trophyn kannalta ja olisi pitänyt voittaa. Niin kauan pelataan paikasta finaaliturnauksessa kuin siihen on mahdollisuudet. Kansainvälisissä otteluissa voi tulla ristiin pelaamista, Jokeri-luotsi Erkka Westerlund sanoi lauantain Djurgården-tappion jälkeen.

Kärpät joutui lauantaina taipumaan niukkaan tappioon HC Mountfieldille European Trophyssa ja teesit sunnuntain otteluun Färjestadia vastaan ovat selvät.

- Vastassa on Ruotsin mestari ja alkavan kauden ennakkosuosikki, joten kova peli tiedossa, Kärppien päävalmentaja Hannu Aravirta ennakoi.

- Omassa pelissämme haemme ennen kaikkea onnistumisia maalinteossa. Nälkää siihen ja samalla tasapainoista peliä, se on meille haaste sunnuntaina. Sellaista maalien janoamista haetaan.

UrheiluHelsinki


Takaisin edelliselle sivulle




Ville Viitaluoma ja Jan Lundell HIFK:n valmennusryhmään

Ville Viitaluoma ja Jan Lundell HIFK:n valmennusryhmään

HIFK:n Liiga-joukkueen päävalmentaja Tommi Miettisen valmennusryhmän kokoonpano täydentyy kahdella tutulla nimellä.

Lue lisää
HIFK:n päävalmentaja vaihtuu

HIFK:n päävalmentaja vaihtuu

HIFK on nimittänyt loppukauden mittaisella sopimuksella uudeksi päävalmentajakseen Tommi Miettisen, 50. Miettinen korvaa Olli Jokisen välittömästi.

Lue lisää
Veini Vehviläinen sai lähteä Jokereista

Veini Vehviläinen sai lähteä Jokereista

Jokerit ja Veini Vehviläinen ovat sopineet, että maalivahdille etsitään uutta pelipaikkaa organisaation ulkopuolelta.

Lue lisää
Hyökkääjä Sampo Ranta ja maalivahti Olof Glifford HIFK:n riveihin

Hyökkääjä Sampo Ranta ja maalivahti Olof Glifford HIFK:n riveihin

HIFK vahvistaa hyökkäystään, kun 26-vuotias Sampo Ranta liittyy joukkueen vahvuuteen loppukauden mittaisella sopimuksella. Ruotsalaismaalivahti Olof Glifford tulee kuukauden mittaisella lainasopimuksella SHL-seura HV71:stä paikkaamaan HIFK:n maalivahtivajetta.

Lue lisää
Tomek Valtonen sai lähteä Jokereista

Tomek Valtonen sai lähteä Jokereista

Tomek Valtonen ja Waltteri Immonen vapautettu työtehtävistään. Juuso Hahl päävalmentajaksi ja Janne Grönvall mukaan Jokereiden valmennusryhmään.

Lue lisää
HIFK:n maalivahtikolmikko selvillä, Tim Juel siirtyy Stadiin

HIFK:n maalivahtikolmikko selvillä, Tim Juel siirtyy Stadiin

HIFK ja ruotsalaismaalivahti Tim Juel ovat solmineet kauden 2026-2027 kattavan sopimuksen. Juel saapuu Stadiin SHL-joukkue Timrå IK:sta.

Lue lisää